Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı (Rumelian Kalesi ve Roumeli Hissar Kalesi olarak da bilinir) ya da Boğazkesen Kalesi (kelimenin tam anlamıyla "Boğaz-Kesici Kale" anlamına gelir), İstanbul'da, Boğaz'ın Avrupa kıyılarındaki bir dizi tepede yer alan bir ortaçağ kalesidir. Kale aynı zamanda çevredeki mahalleye de ismini vermektedir.

Osmanlı Sultanı II. Mehmed'in emriyle 1451 ve 1452 yılları arasında, o zamanki Bizans kenti Konstantinopolis'te yapılması planlanan bir Osmanlı kuşatması için hazırlık amacıyla inşa edilmiş, deniz askeri ve lojistik yardımlarını kesmek amaçlamıştır.

Osmanlı İmparatorluğu'nun fethinden sonra Rumeli Hisarı, özellikle imparatorluk ile savaş halindeki devletlerin elçilikleri için gümrük kontrol noktası ve ara sıra cezaevi görevi gördü. 1509'daki büyük depremde büyük hasar gördükten sonra, yapı onarıldı ve 19. yüzyılın sonuna kadar sürekli olarak kullanıldı.

Bugün, kale halka açık popüler bir müzedir ve ayrıca mevsimlik konserler, sanat festivalleri ve özel etkinlikler için açık hava mekanıdır.

Kaynak: Wikipedia

Rezervasyon Whatsapp